LISTA KATEGORII Musisz się zalogować na swoje konto aby widzieć zapisane kategorie | YouTube inwestuje w moderację treści06.12.2017
Nie tylko sztuczna inteligencja, ale również ludzie mają zająć się ostrzejszym filtrowaniem treści publikowanych w YouTube. Zmiany już w 2018 roku. Plany ogłosiła CEO YouTube'a - Susan Wojcicki.
Nie tak dawno w opublikowanym u nas materiale Sylwii Zimowskiej zwracaliśmy uwagę na problem z treścią na YouTube: pojawianiem się materiałów udających np. filmy dla dzieci, a w rzeczywistości propagujące przemoc czy inne brutalne i kontrowersyjne treści, których dzieci w żadnym przypadku oglądać nie powinny. Zawoalowane negatywne przekazy ubrane w pozornie niewinną formę, czy zalew nienawistnych komentarzy to coraz większy problem uderzający w widzów, twórców i reklamodawców YouTube’a. Susan Wojcicki, szefowa portalu dała jasny sygnał, że czas z tym walczyć skuteczniej.
więcej » Facebook pozwalał dyskryminować użytkowników04.12.2017
Reklamodawcy mogli kierować oferty handlowe do określonej grupy odbiorców. W ten sposób posty widzieli na przykład tylko biali, a reklamy nie wyświetlały się osobom niepełnosprawnym. Portal społecznościowy tymczasowo zawiesił funkcje umożliwiające stosowanie wykluczeń rasowych oraz majątkowych.
Dziennikarze z organizacji ProPublica wykupili na Facebooku kilkadziesiąt reklam wynajmu mieszkań. Z grup odbiorców udało im się wykluczyć między innymi Żydów, Afroamerykanów, matki, osoby poruszające się na wózkach, a także posługujące się językiem hiszpańskim. Każda z tych grup jest chroniona prawem stanowym przed dyskryminacją. Mimo to, administracja portalu zaakceptowała w ciągu kilku minut wykupione reklamy. Jedynie reklama wykluczająca muzułmanów czekała na akceptację 22 minuty.
więcej » Intel przestaje wspierać BIOS01.12.2017
W 2020 roku Intel przestanie wspierać BIOS. Koncern skupi się na rozwijaniu UEFI, który i tak jest dziś standardem w nowych płytach głównych.
Za dwa lata płyty z chipsetem Intela będą wspierały tylko UEFI trzeciej klasy. Oznacza to, że na komputerach nie zainstalujemy systemów operacyjnych, które wymagały trybu wstecznej zgodności (legacy) z BIOS-em. Dobrą wiadomością jest informacja, że Intel nie będzie na stałe zabezpieczony opcją bezpiecznego ładowania (Secure Boot), co mogłoby zamknąć platformę PC na podobnej zasadzie jak to ma miejsce chociażby w przypadku komputerów Apple. Użytkownicy Linuxa mogą zatem odetchnąć z ulgą.
więcej » Po czarnym piątku Jeff Bezos najbogatszy na świecie30.11.2017
W piątek notowania Amazonu poszybowały w górę o 2 procent. Właściciel firmy, Jeff Bezos, zarobił w tym roku już 32 miliardy dolarów.
Amerykanin jest drugą osobą, której udała się ta sztuka. W 1999 roku Bill Gates również osiągnął dwunastocyfrową kwotę na koncie. Dziś były szef Microsoftu jest drugi w rankingu z majątkiem 90 miliardów dolarów. Trzecie miejsce na liście najbogatszych zajmuje inwestor Warren Buffet z majątkiem szacowanym na prawie 79 miliardów dolarów. Jeff Bezos poza Amazonem założył też firmę Blue Origin, która zajmuje się rozwijaniem technologii kosmicznych i lotami w kosmos. Bezos jest także właścicielem dziennika The Washington Post, który kupił w 2013 roku za 250 milionów dolarów.
więcej » Szef Xiaomi dorobił się m.in. na kopaniu kryptowalut29.11.2017
Jeden z najbogatszych ludzi w Chinach, założyciel Xiaomi, jest prawdopodobnie powiązany, z mającą siedzibę w Pekinie, firmą Bitmain, największą kopalnią bitcoinów na świecie.
W ciągu zaledwie siedmiu lat od założenia w kwietniu 2010 roku Xiaomi, Lei Jun zgromadził fortunę wartą 7 miliardów dolarów. Oczywiście większość tej kwoty to wynik dobrej sprzedaży niedrogich i jednocześnie stylowych smartfonów Xiaomi. Okazuje się jednak, że Lei Jun dość wyraźnie zainteresował się również światem kryptowalut, wykorzystując go do dalszego powiększenia swojej fortuny.
więcej » YouTube zaostrza cenzurę28.11.2017
YouTube pełen jest treści, których dzieci nie powinny oglądać. By obejść mechanizmy automatycznej cenzury twórcy opracowali nowe metody - brutalne i kontrowersyjne materiały umieszczają w popularnych bajkach lub posługują się czarnym humorem, by zamaskować znęcanie się nad dziećmi i inne formy przemocy. YouTube w końcu się tym zajął i powoli przywraca porządek w swojej platformie.
W przeciwieństwie do dziecięcych i familijnych kanałów telewizyjnych, treści na YouTube nie są objęte wielkimi restrykcjami. Lądują tam filmy łamiące prawa autorskie, nacechowane psychiczną lub fizyczną przemocą, czy pornografia. Ekipa Google’a oraz opracowane przez nią algorytmy filtrujące starają się zapobiegać dystrybucji takich treści. Jednak natłok codziennie dodawanych materiałów nie ułatwia sprawy. W lipcu na platformie zaczęły pojawiać się kreskówki nawiązujące do znanych bajek n.p. „Świnki Peppy”, które były ich marnymi podróbkami nacechowanymi przemocą i językiem, którego dzieci zdecydowanie nie powinny oglądać. Najmłodsi użytkownicy YouTube’a nie są jednak tego świadomi. Wykorzystują to pozbawieni moralnych zasad twórcy liczący na łatwy zarobek z reklam.
więcej » Microsoft pozwany za naruszenie patentów24.11.2017
Microsoft spotka się w sądzie z amerykańską firmą HoloTouch, która w 2002 i 2014 roku opatentowała dwie technologie, z których jej zdaniem korzystają gogle rozszerzonej rzeczywistości: Microsoft HoloLens.
Pierwszy z patentów opisuje technologię rozszerzonej rzeczywistości, za pomocą której operator może kontrolować jedno lub więcej urządzeń bez dotykania stałego obiektu lub powierzchni, wykorzystując do tego interakcję z powszechnymi akcesoriami peryferyjnymi w rodzaju klawiatury. Drugi z kolei omawia rozwiązanie dotyczące zmniejszenia zużycia energii oraz rozmiarów i wagi holograficznego urządzenia. Taki ogólny opis rzeczywiście pasuje do gogli HoloLens, ale rzeczywiste podobieństwa będzie badał sąd.
więcej » Facebook eksperymentuje z VR-em na osi czasu21.11.2017
Aktor Dwayne Johnson, znany jako The Rock, opublikował na swoim profilu interaktywne "doświadczenie" VR. Zostało ono opracowane z myślą o technologii, nad którą serwis Marka Zuckerberga wraz z firmą Oculus pracowały od dawna.
Efektem prac jest możliwość uruchomienia aplikacji VR bezpośrednio na Facebooku, zarówno w przeglądarce internetowej, jak i w mobilnej wersji. Na pierwszy ogień poszła niewielka gra, która przenosi nas do wnętrza chaty w dżungli (gdzie rozgrywać się będzie akcja sequela filmowego „Jumanji”). Możemy w niej nie tylko rozglądać się swobodnie w 360 stopniach, ale też uruchamiać dodatkowe materiały wideo, czy zbierać wirtualne przedmioty. Osoby, które nie mają gogli VR, także mogą uruchomić „doświadczenie”.
więcej » |